Pažemeckų šeima apie 1932m. Iš dešinės - Ju ... o žmona Marijona, Felicija (ant kelių).

Alekso Pašuškevičiaus atsiminimai

Mano tėvas Aleksas Pašuškevičius (gim.1942) visą gyvenimą praleido Steigvilių kaime (Pakruojo rajonas), kuriame gyvena ir dabar. Nors 1949 jam tebuvo 7 metai, tačiau plačiau apie šiuos įvykius jis sužinojo iš savo motinos Teodoros (kai užaugo). Pati Teodora 1940 vedė paprastą Čyčykių kaimo amatininką Juozą Pašiškevičių, taigi okupantai jų nelietė. Tačiau Teodoros tėvas Jonas Pažemeckas buvo vienas iš stipriausiu kaimo ūkininku, taigi jam kilo rimta grėsmė. O tuo tarpu kaime atsirado išdavikas, sutikęs bendradarbiauti su trėmėjais, padėdamas jiems sudaryti sąrašą, kuriame atsidūrė Steigvilių ūkininkai su šeimomis (Krištanai, Požėlos, Kiziniai, Norvaišos, Pažemeckai – tai tik keletas žinomų pavardžių). Juo tapo iš Širvintų kilęs Jonas Murauskas (gim. 1911), kurio sodybą nuo Jono Pažemecko (mano prosenelio) sodybos skyrė tik tvora. Bet vienas lemtingas įvykis pakeitė pasmerktųjų likimą – išdavikas atsirado ir sovietų tarpe. Kariškis iš Žeimelio pavarde Kamarauskas ryžosi pranešti ūkininkų šeimoms apie artėjančią grėsmę. Įspėti buvo ir Pažemeckai.
Laiko pasitraukti į saugią vietą buvo per mažą, taigi šeima sugalvojo kitą būdą – Jono dukterys pasislėpė po klėties grindimis, kurią įrengė mano senelis Juozas, dėka nagingų rankų sukonstravęs dar ir elektros apšvietimą (ranką sukama dinamą). Dėl saugumo ant grindų buvo  užritintas ąžuolo kubilas, turėjęs paslėpti duris. Prosenelis tuo metu sunkiai sirgo ir atsisakė slėptis. Jis liko gulėti savo lovoje ir drąsiai laukė atėjūnu.
Atvykę trėmėjai iš karto patraukė į  svečių kambarius, kur viename iš jų gulėjo Jonas. Kambarin įžengė du kareiviai, prosenelis tuo metu atsisėdo ant lovos krašto. Kariai susižvalgė ir nutarė, kad su „senis“ ilgai netemps. Palikę Joną, šie nuskubėjo į likusių šeimos narių paieškas. Pirmiausia apieškojo palėpę, kur užlipo įrėmė automatą mano seneliui Juozui į nugarą (bijodami pasalos). Nieko neradę tesė paieškas, kurios galop patyrė fiasko – slėptuvė nebuvo rasta.
Praėjus grėsmėi J. Pažemecko dukros pasitraukė į Joniškį. Prosenelis praėjus keletui dienų mirė, rankose pirmą kartą laikydamas savo jauniausią, prieš pusmetį gimusį anūką (Teodoros ir Juozo sūnų) Vytautą. Jonas Murauskas ilgainiui tapo gerbiamu ir įtakingu (bei turtingu finansine prasme) žmogumi, su kuriuo privalėjo turėjo skaitytis kiekvienas. Paskutinis žmogus, kuris slėpėsi po klėtimi – jaunėlė Jono Pažemecko dukra Felicija – mirė 2017.
Asmeniškai man įstrigo vienas pasakojimas apie J. Murauską: 1974 mano tėvas su broliu Jonu nusprendė statytiatsargų sandėlį, kurio vietai parinko kiemo pakraštį. Už tai buvo susilaukta Murausko nepasitenkinimo. Naujasis sandelis turėjo iškilti tokioje vietoje, kad pamatyti mūsų sodybos kiemo taptų labai sunku. Murauskas pasakė to nedaryti, nes „jis nebematys kuo užsiima mūsų šeima“. Tačiau tėvas nepabūgo ir sandelys visgi iškilo.
Pažemeckų šeima apie 1932m. Iš dešinės - Ju ... o žmona Marijona, Felicija (ant kelių).

  Pažemeckų šeima apie 1932m. Iš dešinės – Ju … o žmona Marijona, Felicija (ant kelių).

Ūkininkas Jonas Norvaiša (antras iš dešinės ... ąraše, tačiau spėjo pabėgti į Klaipėdą..

Ūkininkas Jonas Norvaiša (antras iš dešinės … ąraše, tačiau spėjo pabėgti į Klaipėdą..

Jonas Murauskas apie 1965 m. (per kaimyno Jono Gildos vestuves)

Jonas Murauskas apie 1965 m. (per kaimyno Jono Gildos vestuves)

Slėptuvė buvusioje J. Pažemecko klėtyje, 2016 balandis..

Slėptuvė buvusioje J. Pažemecko klėtyje, 2016 balandis..

Sleptuve iš vidaus

Sleptuve iš vidaus

Pasidalinkite!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on TumblrPin on PinterestShare on RedditShare on YummlyFlattr the authorShare on VKShare on StumbleUpon

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *